Kaip išsirinkti tau tinkamiausią jogos kilimėlį?
- Kriste Sedleviciute
- 05-12
- 3 min. skaitymo

Jei pradedi arba gilini savo jogos praktiką, vienas pirmųjų klausimų – kokį jogos kilimėlį pasirinkti? Renkantis kilimėlį svarbu ne tik estetika, patinkanti spalva ar raštas, bet ir funkcionalumas – kilimėlis tampa tavo asmenine erdve, todėl svarbu, kad jis tiktų tau, tavo kūnui ir planuojamai praktikai. Šiame straipsnyje pasidalinsiu, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis kilimėlį ir papasakosiu apie savo mėgstamiausiąjį, kuris mane lydi nuo pat mano praktikos pradžios.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis jogos kilimėlį?
Kilimėlio storis
Storis gali skambėti kaip techninė smulkmena, bet jis dažnai lemia, ar norėsi grįžti ant kilimėlio rytoj.
Plonesni kilimėliai (apie 2–3 mm) puikiai tinka kelionėms ar dinamiškai praktikai, kur svarbu stabilumas. Jie lengvi, lengvai susisuka (o kai kurie tiesiog susilanksto) ir neužima daug vietos. Šis vairiantas puikiai tinka keliaujant ir yra pamėgtas jogos mokytojų, nes patogu nešiotis savo kilimėlį iš vienos jogos studijos į kitą.
Vidutinio storio kilimėliai (apie 4 mm) – tai universalus variantas. Jei nenori rinktis tarp komforto ir stabilumo – šis storis dažniausiai pasiteisina. Pakankamai plonas, kad jaustum ryšį su žeme stovint, bet ir pakankamai minkštas, kad keliai nepyktų atsiklaupus.
Storesni (apie 5–6 mm) yra puikus pasirinkimas, jei praktikuoji namuose, turi jautresnius kelius ar riešus, ar mėgsti ilgiau pabūti atsipalaidavimo pozose. Jie sugeria smūgius ir suteikia daugiau komforto, ypač kai grindys – ne pačios draugiškiausios. Tiesa, ant šių kilimėlių gali būti šiek tiek sudėtingiau išlaikyti pusiausvyrą balansinėse pozicijose.
Pasitikrink, kur ir kaip dažniausiai praktikuoji – tavo kilimėlis turi derintis prie tavo ritmo, o ne atvirkščiai.
Kilimėlio medžiaga
Štai keli pagrindiniai jogos kilimėlio medžiagų variantai ir jų skirtumai.
PVC (polivinilchloridas) – tai viena populiariausių medžiagų, naudojamų jogos kilimėliams. Priklausomai nuo apdirbimo, jie gali būti patvarūs, bet gali ir greitai susidėvėti. Šie kilimėliai ne visada būna draugiški aplinkai ir dažnai nėra biologiškai suyrantys. Jei tau svarbi ekologija – verta įsitikinti, jog šis kilimėlis yra kokybiškas ir tarnaus tau ilgą laiką (vieni gamintojai žada garantiją visam gyvenimui, o kitų kilimėliai susidėvi per kelias savaites intesyvios praktikos).
TPE (termoplastinis elastomeras) – tai modernesnė, labiau perdirbama medžiaga, kuri dažnai pasižymi lengvumu ir minkštumu. Tokie kilimėliai dažnai reklamuojami kaip „eko“, bet jų ilgaamžiškumas kartais kelia klausimų, ypač intensyvesnėje praktikoje.
Natūralus kaučiukas – tai aukso standartas, kai ieškai ir ekologijos, ir ilgaamžiškumo. Šie kilimėliai patvarūs ir ant jų neslysta suprakaitavusios rankos ir pėdos (man tai vienas ssvarbiausių bruožų, bet apie tai - vėliau).
Renkantis verta atsakyti sau: ar nori kilimėlio tik „čia ir dabar“, ar ieškai ilgalaikio praktikos partnerio, kuris kartu su tavimi ištemps ne vieną saulės pasveikinimą?
Sukibimas (grip)

Sukibimas yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis kilimėlį – ypač jei daug prakaituoji , praktikuoji karštą jogą ar mėgsti dinamiškas sekas, kuriose delnai ir pėdos nuolat remiasi į kilimėlį. Kai rankos slysta žemyn šuns pozoje, praktika gali tapti ne tik nemaloni, bet ir pavojinga. Kai kurių kilimėlių sukibimas gerėja kilimėliams dėvintis, o kai kurie gerai sukimba nuo pat pirmos dienos.
Kilimėliai iš natūralaus kaučiuko dažniausiai pasižymi geru sukibimu nuo pirmos dienos, net ir be papildomo „dėvėjimo“. Jų natūraliai šiurkštus paviršius leidžia saugiai išlaikyti pozas net tada, kai delnai drėgni. Kadangi mano rankos ir pėdos ypač prakaituoja, kai kūnas sušyla, iki šiol negaliu atsidžiaugti savo pirmuoju kokybišku kilimėliu – Manduka eKO Lite. Jį įsigijau dar 2018-aisiais prieš jogos mokymus Indijoje. Nuo tada jis keliavo su manimi po pasaulį – nuo karštosios Azijos iki vėjuotų parkų Londone – ir vis dar išlieka mano mėgstamiausias kilimėlis.
PU (poliuretano) paviršiai, tokie kaip Manduka GRP kilimėliuose ar kai kuriuose Liforme, dar geresni esant didelei drėgmei – jie tarsi „sugeria“ prakaitą, suteikdami dar stipresnį sukibimą. Vis dėlto tokius kilimėlius reikia saugoti nuo UV spindulių ir prižiūrėti šiek tiek atidžiau, kad išlaikytų savo savybes.
Tuo tarpu PVC ar TPE kilimėliai dažnai pradžioje atrodo slidoki. Sukibimas šiek tiek pagerėja su laiku, bet jie dažniausiai pralaimi, kai praktikuojama intensyviai.
Svoris ir dydis
Kelionėms – rinkis lengvą modelį. Praktikai namuose ar studijoje gali sau leisti sunkesnį, storesnį kilimėlį, kuris tvirtai guli ant grindų.
Mano mėgstamiausias pasirinkimas: Manduka
Turbūt jau supratai, kad aš esu šališka – Manduka eKO Lite Yoga Mat buvo mano pirmasis rimtesnis kilimėlis, kurį nusipirkau dar prieš keliaudama į pirmuosius jogos mokymus Indijoje. Tampiau jį po visą pasaulį ir naudoju iki šiol! Tuo tarpu mano grupiokai Indijoje, kurie naudojo pigius TPE kilimėlius, juos sudrožė per vieną mokymų mėnesį: jie pradėjo irti, slysti, juose atsirado skylės, žodžiu, nei vaizdo, nei funkcijos.
Manduka mane žavi dėl savo ilgaamžiškumo ir kokybės, o jų asortimente galima rasti tiek PRO serijos ilgaamžių PVC kilimėlių, tiek eKO linijos natūralaus kaučiuko variantų bei daugybę kitų jogos aksesuarų ir net drabužių.
Jei norėtum pabandyti Manduka produkciją (ar papildyti savo turimą kolekciją), gali naudoti mano nuolaidą! 🧘 Naudok kodą KRISTEYOGA arba tiesiog sek šią nuorodą ir nuolaida tavo krepšeliui bus pritaikyta automatiškai. Manduka siunčia į Lietuvą, tad gali džiaugtis kokybe be jokių tarpininkų.

Jogos kilimėlis – tai ne tik paviršius, ant kurio stovime. Tai erdvė, kurioje mokomės, auginame kantrybę, stipriname kūną ir ramybę. Investuok protingai – rinkis pagal savo poreikius, būk sąmoningas pirkėjas, ir tavo praktika tau padėkos.
留言